Parafia św. Brata Alberta w Jaworznie

„Po co się niepokoić, wszak Bóg w nas, a my w Nim,
a poza tym wszystko takie mało znaczące.”

Szybkie informacje

Proboszcz:
Ks. Mariusz Lizończyk

Adres parafii:
ul. Przemysłowa 3
43 - 602 Jaworzno
tel./fax (032) 617-72-36
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Kancelaria parafialna:
wtorek - 17.00 ÷ 17.30
środa - 17.00 ÷ 17.30
czwartek - 17.00 ÷ 17.30


Liturgia dnia

Obecny kościół na Pieczyskach był kiedyś willą dyrektora cementowni "Szczakowa". Była na tyle okazała co do wielkości, że można było z niej w późniejszym czasie zrobić kaplicę. Ponieważ w parafii nie prowadzona była kronika, to też w poniższych informacjach nie są zawarte wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w parafii. Jednakże najważniejsze zostały zapisane przez panią Janinę Tarabułe.

Oto fragmenty z notatek pani Janiny Tarabuły, które ukazują początki naszej parafii. "W 1990r., a dokładnie 14 X 1990, odprawiona została pierwsza nasza msza święta dziękczynna w kaplicy na Pieczyskach z prośbą o błogosławieństwo dla członkiń Róży oraz opiekę nad nowopowstałą kaplicą i ludem, który będzie się modlił w tej kaplicy. Była to pierwsza msza św. w kaplicy na Pieczyskach. Mszę świętą odprawił ksiądz Jacek Mola, pierwszy proboszcz naszej parafii o godz. 11.00 (niedziela). Od poniedziałku 15.X.1990r. odmawiamy w kaplicy różaniec, a od następnej soboty będą msze św wieczorne w sobote i niedziele o godz. 8.00 i 11.00. Otwarcie kaplicy na Pieczyskach jest wielkim wydarzeniem dla mieszkańców, dlatego tak licznie zgromadziliśmy się, aby podziękować Panu Bogu za ten dar tak szybkiego zorganizowania i urządzania przez księdza Jacka domu modlitwy."

"Marzec 1991r. w niedziele Palmową 24.03. poświęcone zostało przez ks. Jacka Tabernakulum i Pan Jezus na stałe zamieszkał w naszej kaplicy. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę odbywało się Triudum Paschalne odprawiane przez ks. Jacka." "26 maja nastąpiło poświęcenie naszej kaplicy przez księdza Arcybiskupa Franciszka Macharskiego. Przez cały maj i czerwiec są odprawiane codzienne, oprócz poniedziałku msze św. oraz nabożeństwa majowe i nabożeństwa czerwcowe."

Niestety nie jest możliwe odtworzenie wszystkich wydarzeń dotyczących rozkwitu naszej parafii ponieważ kronika nie została prowadzona dłużej. W późniejszym czasie zostało wybudowane "Wzgórze Miłosierdzia" oraz Ołtarz zewnętrzny, za którym stoi obecnie dzwonnica. Zmieniło się wnętrze naszej kaplicy, ponieważ uległa ona kapitalnemu remontowi od dachu po piwnice, a dzięki obecnym dyżurującym ulicami parafianom kaplica jest zawsze czysta i ołtarz przyozdobiony w świeże kwiaty. Ale parafia to głównie parafianie a nie kaplica, więc co do parafii, to liczy ona obecnie około 1300 parafian. W naszej parafii są kółka różańcowe nie tylko dorosłych, ale także i dzieci. Z naszej parafii pochodzi ks. Andrzej Tarabuła.

Odpust parafialny:

17 czerwca – św. Alberta Chmielowskiego – niedziela po uroczystości

Poprzedni proboszczowie:

  • ks. Jacek Mola,
  • ks. Jan Radzik,
  • ks. Józef Gut (1995-2001)